Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

To doroczne święto, zorganizowane po raz pierwszy przez UNESCO 23 kwietnia 1995 roku, ma na celu promowanie czytelnictwa, ochronę praw autorskich oraz własności intelektualnej.

Pomysł organizowania tego święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku i kilka lat później Dzień Książki stał się w Hiszpanii świętem narodowym.

UNESCO postanowiło też stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który w tym roku przypadł Gruzji.

A czym dla mnie są książki i proces tworzenia? Pozwólcie, że zacytuję fragment książki ,,Księga Dwóch Dróg” Jodi Picoult.

,,Człowiek zostaje artystą, gdyż ma w sobie coś, co szuka ujścia na zewnątrz, na przykład pod postacią zdań, piruetu lub maźnięcia pędzlem. W rezultacie możemy otrzymać milion różnych rzeczy, ale ziarno jest zawsze takie samo. To emocja, na którą nie ma określania. Uczucie, które rozpiera ciało. Żeby odsłonić duszę, musisz krwawić. Ludzie, którzy cenią sobie wygodę… zadowoleni ze swojego losu… nie tworzą sztuki.”

Zarówno autor, jak i czytelnik, szukają w książkach czegoś, co odmieni ich życie.

Z okazji Światowego Dnia Książek i Praw Autorskich wszystkim autorom, redaktorom i czytelnikom życzę wspaniałych czytelniczych i pisarskich przygód, które pozwolą na poznanie własnego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »