Śmierć na Nilu

Twórczość Agathy Christie, swego czasu, wypełniała moją każdą wolną chwilę. Później nadszedł moment, że mi się zwyczajnie ,,przejadła” i przez wiele lat nie czułam potrzeby sięgania po jej książki. Zdążyłam zatęsknić i ostatnio z przyjemnością ,,pochłonęłam” kawał dobrego kryminału.

Tym razem Herkules Poirot odpoczywa w gorącym klimacie Egiptu, gdzie spotyka swojego mrukliwego przyjaciela Race. Mimo wakacji, nie traci czujności. Szczególną uwagę zwraca na parę, będącą w podróży poślubnej oraz na ich znajomą Jacqueline.

Herkules dowiaduje się, że mąż pięknej i bogatej Linnet był wcześniej zaręczony z jej przyjaciółką, która od dnia ślubu, nie opuszcza małżonków na krok. Obecność Jacqueline jest dla nich uciążliwa, dlatego żeby przed nią uciec, w tajemnicy decydują się na podróż statkiem po Nilu. Ależ są zaskoczeni, że Jacqueline jest już na pokładzie!

Linnet Ridgeway, przyzwyczajona, że wszystko w jej życiu układa się gładko, czuje irytację na widok dawnej przyjaciółki. W końcu nie tak miała wyglądać jej wymarzona podróż!

Nie. Tobie po prostu nie sposób się oprzeć. Łączysz majętność i wdzięk w jednej osobie. Wszystko chyli przed tobą czoła. Czego nie możesz zdobyć za pieniądze, kupujesz uśmiechem. A skutek tego taki, że jesteś Dziewczyną, Która Ma Wszystko.

Ludzie bywają mało odporni na nęcący zapach próżności i mimo zazdrości, czują potrzebę przebywania w towarzystwie osób, które niczym zakazany owoc, wabią swoim pięknem. Czy dlatego Simon Doyle, na swoją małżonkę, wybrał właśnie Linnet a nie jej przyjaciółkę Jacqueline?

Simon Doyle jest […] wysoki, barczysty, niewiarygodnie naiwny i chłopięcy, a przy tym nadzwyczaj miły. Z ziemiańskiej rodziny, (…) lecz bardzo zubożałej. Młodszy syn, po prostu. Rodzice jego pochodzą z Devon. Kocha wieś i wszystko, co wiejskie. Ostatnie pięć lat spędził w centrum Londynu, w dusznym biurze. Przeprowadzają tam redukcję urzędników, więc go zwolniono. Takimi słowami Jacqueline określa swojego wybranka. Jest w nim zakochana i nie widzi świata poza nim. Zwierzając się swojej przyjaciółce mówi: […] Jesteśmy z Simonem jakby dla siebie stworzeni. Nigdy nie będzie mi na nikim tak zależało.

Po takich deklaracjach napięcie rośnie, coś musi się wydarzyć. Ktoś musi być ofiarą, a ktoś mordercą. Tylko kto? Nieuczciwy prawnik, lekarz, opiekun prawny, przypadkowy turysta, mężczyzna czy kobieta?

Agatha Christie jest mistrzynią wodzenia za nos. W pewnym momencie każdy z bohaterów jest podejrzany, każdy ma motyw do popełnienia przestępstwa i każdy potrafi sprawnie wytłumaczyć swoje nienaturalne zachowanie, które nie zawsze przystoi w arystokratycznych kręgach. Ale czym tak naprawdę kierował się morderca?

[…]Jednak, żeby osiągnąć w życiu powodzenie, trzeba zawczasu planować każdy szczegół.

— Przypuszczam, że w taki sposób postępuje wytrawny morderca?

Niewątpliwie. Chociaż muszę przyznać, że najdoskonalsza i najtrudniejsza do rozwikłania zbrodnia, jaką pamiętam, dokonana została pod naciskiem chwili.

Czy dokonane morderstwo było zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach, czy zaważył nieoczekiwany impuls? Herkules Poirot jest pewien swojej hipotezy, dlatego z przekonaniem mówi: Nie błądzimy po omacku (…)idziemy jasną drogą.

Czy zbrodnię da się w jakikolwiek sposób usprawiedliwić? Agatha Christie w swoich powieściach stosuje podobny schemat i dlatego nie jest zaskoczeniem, że na ostatnich stronach do głosu dochodzi morderca, który wyjaśnia motywy swojego karygodnego postępowania.

Jakie to strasznie łatwe (…) zabijać ludzi. Człowiek przestaje się tym przejmować i zaczyna uważać, że liczy się tylko … własna osoba. To niebezpieczna zabawa…

Kto był ofiarą, a kto mordercą? Koniecznie przeczytajcie książkę ,,Śmierć na Nilu”. Pozycję jak najbardziej polecam zwłaszcza, że chodzą słuchy o jej ponownej ekranizacji.

Źródło cytatów: Agatha Christie, Śmierć na Nilu, tłum. Natalia Billi, Wydawnictwo Dolnośląskie, Poznań, 2014. (Strony cytatów: 14, 15, 22, 79, 259, 326).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »