Literacka Nagroda Nobla

Wielkie brawa! Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Wielkie brawa, wielki sukces, wielki dzień dla polskiej literatury! Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.

Powiem szczerze, że jej twórczością zainteresowałam się dopiero w zeszłym roku, kiedy wraz z tłumaczką Jennifer Croft, otrzymała prestiżową nagrodę Man Booker International Prize za książkę ,,Bieguni”. Przeczytałam wtedy jej debiutancką powieść ,,Podróż ludzi Księgi”.  Jest to historia śmiałków, którzy opuścili Paryż w poszukiwaniu prawdziwej mądrości i szczęścia. Wierzą, że to pomoże odmienić nie tylko ich losy, ale i całej ludzkości.

Opowieść wciągnęła mnie od samego początku, chociaż nieczęsto sięgam po literaturę rozgrywającą się na pograniczu baśniowego i realnego świata. Co mnie urzekło? Z pewnością barwny język, jasność myśli i gawędziarski styl.

Zaznaczyłam sobie wtedy fragment, w którym Markiz zastanawiał się, na tym kim właściwie jest? ,,Markiz nie był zadowolony z tego, co zobaczył. Kiedy oko spotyka swoje odbicie, widzi tylko oko. A gdzie jestem ja, gdzie moja odmienność, moja niepowtarzalność, moja samotność? Czy widzę siebie takim, jakim widzą mnie inni?”

W książce znalazłam dużo życiowej mądrości, chociaż nie była to łatwa proza. Częściej zmuszała do refleksji niż relaksowała, ale czym byłoby nasze życie, gdybyśmy pozostawali w swojej strefie komfortu i czym byłaby literatura, gdyby pisarze, nie próbowaliby odkrywać jej nowego wymiaru?

Myślę, że zdobycie Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, jest dobrym momentem na przypomnienie sobie ,,Podróży ludzi Księgi” i zapoznanie się z innymi pozycjami jej twórczości.

Źródło cytatu: Olga Tokarczuk, Podróż ludzi Księgi, Wydawnictwo Literackie, Warszawa, 1993r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »